• Uzaya çıkmak için kullanılan roketlerin videolarını birçok kez izlemişizdir. Roketleri canlı izlemeye gelenler kilometrelerce uzağa yerleştirilir ve roketin kalkışını izlemeye koyulurlar. Bu roketleri çeken videolarda izleyicilerin bulunduğu noktalardan olduğu için fazlasıyla uzak noktalardan kayıt yapılıyor. Ancak bugün NASA tarafından gönderilecek Orbital Cygnus uzay aracının ISS “yeniden görev misyonu” altında kalkışını izleyebileceğiz. Ajans ilk defa NASATelevision Youtube kanalında, roketin kalkışını 360 derecelik canlı yayınla “bu kadar yakından” sunacak.

 • Arktik Okyanusu küçük, sığ ve en önemlisi örtülü olması ile bilinir. Kuzey Buz Denizi ya da Kuzey Buz Okyanusu olarak da bilinen Arktik Okyanusu, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın kuzeylerinde yer alan, Kuzey Kutbu'nu kapsayan, buzlarla kaplı bir okyanustur.Dünyanın diğer büyük okyanuslarının aksine, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya kıvrımlı giriş ve çıkışları vardır. Geçtiğimiz hafta Science Advances dergisinde yayınlanan rapora göre, gezegenimizin en kuzeyinde bulunan denizlerin okyanusa açılan bu kıvrımlı giriş çıkış yolları plastik atıklar yüzünden tıkanma noktasında.

  Araştırmacılar 2013 yılında Fransız yelkenlisi Tura ile Grönland'ın doğusu ve İskandinavya'nın kuzeyinde bulunan denizleri çıktıkları keşifte, gördükleri plastik kirliliği karşısında şok oldu. Rapor, plastik çöplerin Atlantik okyanusunun akıntısı yüzünden binlerce mil uzaklıklati bölgelere de taşındığının altını çizmekte.

 • Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, Hindistan'ın güneyinde yaşayan bir kurbağa türünün derisinde salgılanan bir maddenin, H1 grip virüsünü öldürebildiğini ortaya çıkardı.

  18 Nisan'da Immunity dergisinde yayımlanan, Emory Üniversitesi’nden Joshy Jacob ve araştırma ekibinin çalışması, kurbağaların derilerinde bakterilerle mücadele için salgılanan sümüğümsü peptit moleküllerinin, özellikle küçük çocuklar üzerinde etkili olan İnfluenza A olarak da bilinen H1 grip virüsünü öldürmede etkili olduğunu ortaya koydu.

  Mikrobiyoloji ve İmmünoloji uzmanı Jacob, "Virüsün hücrelerimize girmesi için hemagglutine ihtiyacı var, peki bu kurbağa peptiti ne yapıyor? Hemagglutinine bağlanıyor; ardından virüsü dengesizleştirerek onu öldürüyor." açıklamasını yaparken grip hastalığıyla mücadelede aşıların yetersiz kaldığı ya da hastanın kullanılan ilaçlara yanıt vermediği durumlarda, kurbağa peptitlerinin kolayca kullanılabileceğini ifade etmekte.

 • Hacker Piyasası: Banka Bilgileri 1 Dolar, Kart Bilgileri Yarım Dolar!

  Hackerlar, karaborsada banka ve kart bilgilerini sadece birkaç dolara satıyorlar.

 • İnternet kullanımının rekor orana çıktığı şu son birkaç senede siber suçluların da sayısı adeta çığ gibi büyüdü ve bu suçlular, pek çok işlemde banka kartlarını ve bilgilerini kullanan insanların adeta kabusu oldular.

  Artık internetin karaborsasında siber suçlular tarafından ele geçirilmiş bilgiler öylesine hızlı ve yoğun döner olmuş ki, bu suçlular elde ettikleri bilgileri inanılmaz küçük meblalarda satar hale gelmişler. Bu konuda bir araştırma yürüten uluslararası siber güvenlik kuruluşu Fortinet'in ulaştığı bilgiler oldukça enteresan.

  Bu bilgilere göre siber suçlular, internet üzerinden karaborsada çaldıkları kredi kartı numaralarını 0.5 dolar civarında bir fiyata satıyorlar. Ayrıca aynı şekilde banka bilgileri de 1 dolar civarında alıcı buluyor. Sağlık kayıtları ise kart ve banka bilgilerine nazaran daha pahalı bir fiyattan, 10-20 dolar arasından alıcı bulmakta. Tabii bu fiyatlar, bilgilerin en yalın halinde satılma fiyatı. Örneğin işin içine kart kullanıcısının ismi ve varsa PIN numarası gibi bilgiler girerse fiyat 2-2.5 dolar civarına yükselmekte.

  Aynı şekilde fiyatlar, çalınan banka hesaplarında mevcut olan para miktarına göre de değişiklik göstermekte. 100 dolar bulunan bir hesapla 15-20.000 dolar bulunan bir hesabın bilgileri aynı fiyata gitmiyor. Yani sizin anlayacağınız; siz çaldırdığınızda ne yapacağınızı şaşırıyor, deliye dönüyorsunuz, fakat adamlar onu karaborsada 3-5 dolara satıyorlar...

 • Karşınızda Tüm İhtişamıyla James Webb Uzay Teleskopu!
  James Webb Uzay Teleskobunun tamamlanmasında adım adım sona yaklaşılıyor.

  Uzayın derinlemesine keşfi ve belki de Dünya dışı yaşama ulaşma adına en önemli 'silahlarımızdan' biri olacak olan James Webb Uzay Teleskopu, sıcak bir bahar gününde gökyüzüne doğru yükselen bir ayçiçeği gibi görüntüsüyle NASA tarafından bugün, yeni bir fotoğraf ile paylaşıldı. Hala yapım aşaması devam eden James Webb Uzay Teleskopu, gerekli işlemlerin ardından farklı bölümlerinin yapımı için NASA'nın bir başka üssüne taşınacak ve teleskobun inşa çalışmaları orada devam edecek.

  Hali hazırda kullandığımız Hubble Teleskobundan tam 100 kat daha güçlü olan James Webb Uzay Teleskopu, yörüngeye yerleştiğinde şimdiye kadarki en güçlü teleskop olma özelliğini de taşıyacak ve bu özellik, James Webb Uzay Teleskobunun bize evrendeki en eski, en karanlık galaksilere ışık tutma imkanı sunacak. Dünyaya uzak mesafede gezinen atmosferik bileşimlerindeki ince detayları bile seçebilecek, gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskopu, Dünya dışı yaşam bulma konusunda da başta NASA olmak üzere tüm Dünyayı oldukça heyecanlandırmakta.

  'Ay'da uçan bir arıyı bile detaylıca gözlemlememizi sağlayacak' güçlü donanıma sahip olan teleskobun yapımı birkaç senedir devam etmekte ve toplamda 8 milyar dolar gibi bir rakama mal olacak olmakta. James Webb Uzay Teleskopu, 2018 yılında yörüngeye fırlatılacak.

 • All the credits go to Rafamaciel

  I only make it responsive and remove the empty spaces to be more like Facebook timeline!